joi, 25 martie 2010

tu cum te descurci cu ispita?

2 comentarii:

Apolodorel spunea...

Degeaba rezisti ispitei o vreme daca dupa aceea savarsesti pacatul si in plus, ca sa mai si reucuperezi ce-ai pierdut. (In general asa fac oamenii cand tin post). Ideea e sa intelegi de ce nu e bine sa faci un lucru (si asta se face in timp, repetandu-ti realele dezavantaje ale sale si rugandu-te sa scapi de pofta, de dorinta) si sa faci daca poti, contrariul lui. Si sa ajungi sa ti se para ciudat sa savarsesti pacatul, sa nu mai ai dorinta.

Sarah. spunea...

Da, ai dreptate. Si ideal ar fi sa intelegi de ce nu e bine sa faci ceva din ce au facut alii. Dar majoritatea nu isi calmeaza curiozitatea pana nu se ard.